Leerlingen van vmbo’s in het Gooi die in de bouw willen werken, kunnen levensecht leren in het Bouwhuis. Ervaren leermeesters van het ROC van Amsterdam, locatie Hilversum, begeleiden leerlingen van College de Brink, het Hilfertsheem , Bouwmensen en Installatiemensen. Deze jonge mensen krijgen hiermee de kans om praktische ervaring op te doen en bij te dragen aan de gemeenschap.
Ben Raven (66) geniet al een jaar van zijn vroegpensioen, maar werkt nog een dag in de week bij de Alliantie als ondersteunend Coördinator Woonomgeving Hilversum en Huizen. En als projectleider Studenten opleidingshuis in het Gooi, het Bouwhuis. “Negentien jaar geleden wilden ze bij het ROC levensecht gaan leren in de bouw. Ik stelde mijn leidinggevende voor om via de Alliantie een lege woning op te knappen. Ik ben toen begonnen met Ludenstraat 15 en nu zijn we 33 woningen verder.”
Huis uit 1920
Op 15 september starten ze in een huis uit ca. 1920 op de Van de Sande Bakhuyzenstraat 2, in Hilversum-oost. Het Goois Bouwbedrijf is al 19 jaar vaste partner. Zij zetten leermeester Floris van der Heijden in om de leerlingen te ondersteunen in het bouwen. “Op het tegelwerk en stucwerk na, doen de leerlingen alles zelf”, vertelt Ben trots. De leermeester van ROC Gebouwde Omgeving Jochem Vlaanderen begeleidt de jonge installateurs. Ben: “Met het Alliantie-team pakken we de verduurzaming op. We gaan de binnenkant isoleren. Het Bouwhuis is de perfecte leerschool voor de leerlingen.”
Altijd werk in de bouw
“Een goed vak leren levert voldoening, een goed inkomen en je kan echt iets betekenen”, volgens Ben. Laatst plaatste hij onderstaande cartoon op LinkedIn. “Zo’n mooi voorbeeld. De vele reacties die ik op die post kreeg, vind ik zo leuk. Mijn werk voor het Bouwhuis vind ik supermooi. Wat mij enorm drijft is jongeren in hun werk te zien groeien maar ook het belang van onze toekomst. Iedereen wil een dak boven zijn hoofd, verwarming en water. Daar wordt vaak laconiek over gedaan.”

Meiden in de techniek
Ben vind het jammer dat meiden minder vaak kiezen voor techniek. “Hierin lopen we echt achter. Als je naar China kijkt, is het helemaal niet gek als er drie dames voor de deur staan om de muren te komen stucen. En die zijn nog goed ook. Op YouTube volg ik alles wat met bouw en ontwikkelen te maken heeft.” Ook valt hem op dat er veel havo- en vwo-leerlingen zijn die liever iets met hun handen doen dan achter een bureau. Uit de poel van 19 jaar Bouwhuis kwamen jongens en meiden die het ontzettend goed doen in de bouw volgens Ben: “Ik heb nog met alle mbo’ers contact!”
Advies aan ouders
Ben vraagt zich af: “Wat is er mis met mensen die in de zorg werken, die iets met hun handen doen, die zorgen dat wij kunnen wonen en warm water hebben?” Volgens hem wordt er teveel gestuurd voor vwo of hbo te kiezen. “Alsof daar voor iedereen een toekomst ligt. Voor mij was de technische school mijn redding. Ik vond dictees maken verschrikkelijk. Moet je kijken wat ik tegenwoordig aan ingewikkelde brieven schrijf. Dat komt wel. Laat kinderen doen wat ze leuk vinden. Knutselen, timmeren, schilderen. Als er potentie in zit komt dat er vanzelf een keer uit. Er is van alles te bouwen en je kunt er enorm van genieten, kijk maar naar mij!”
